Linki

edziennik

logoMKZMmini

kseon

ecdl

efs

etwinning

wikipedia

szkola_marzen_logo

bip

Pogoda

Warto zobaczyć

bobowa bobowa bobowa24 panorama rycerstwo bobtel siedliska pogorze24 wirt_cce

Statystyka

Użytkowników : 3
Artykułów : 2180
Zakładki : 152
Odsłon : 1792013

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Nie kocham cię za to, kim jesteś, ale za to, jaki jesteś kiedy przebywam z tobą

Fizyka

Wiedza, o tym, jak działa nasz świat, i dlaczego działa tak, a nie inaczej, to właśnie jest fizyka. Dzięki fizykom, którzy od czasu do czasu zadają sobie trudne pytanie „dlaczego", nie grzebiemy do dzisiaj w ziemi szukając korzonków i pędraków, ale otwieramy lodówkę i podgrzewamy je w mikrofalówce. Dzięki temu nie malujemy do dzisiaj na ścianie w jaskini, ale czytamy te słowa na ekranie komputera. To wszystko dzięki pomysłowości wielu ludzi, których dręczyło i nurtowało pytanie „dlaczego?".
FIZYKA JĄDROWA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
sobota, 14 maja 2016 00:00

FIZYKA JĄDROWA

O możliwościach kryjących się w jądrach atomów świat usłyszał po zdetonowaniu pierwszych bomb atomowych. Kilka lat później gigantyczne ilości energii tkwiące w atomie udało się wykorzystać dla dobra ludzkości w elektrowniach. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie dzisiejszego świata bez energetyki jądrowej. Jednak fizyka jądrowa, to nie tylko broń nuklearna, czy elektrownie atomowe.

Prawie do końca XX wieku uważano, że najmniejszą cząstką materii jest atom. Wtedy to John Thomson odkrył ujemnie naładowaną cząstkę – elektron. Na tej podstawie przyjął, że atom jest kulą materii dodatnio naładowaną, w której pogrążone są ujemne elektrony (jak rodzynki w cieście). Przełomowe odkrycia nastąpiły na początku XX wieku. Najpierw uczeń Thomsona - Ernest Rutherford wykonał doświadczenie ze złotą folią bombardowaną cząstkami alfa, w którym dowiódł, że prawie cała masa atomu jest skupiona w bardzo małym jądrze o dodatnim ładunku, które otacza chmura elektronów.

cała lekcja do pobrania

 
LABORATORIUM KOMPUTEROWE - SPEKTROSKOP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
poniedziałek, 14 marca 2016 08:00

LABORATORIUM KOMPUTEROWE - SPEKTROSKOP
BADANIE WIDM GAZÓW

W widmie widzialnym wodoru (seria Balmera) występują tylko cztery prążki: fioletowy, niebieski, cyjan i czerwony. Mierząc za pomocą spektroskopu kąty występowania prążków, możemy wyznaczyć ich długości fal.

Pomiary wykonamy za pomocą komputerowego laboratorium dostępnego na stronie internetowej:
http://e-doswiadczenia.mif.pg.gda.pl/e_doswiadczenia-pl
Doświadczenie 23. Fizyka atomowa i jądrowa

całe laboratorium do pobrania

Poprawiony: poniedziałek, 14 marca 2016 12:26
 
FIZYKA ATOMOWA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
poniedziałek, 14 marca 2016 00:00

FIZYKA ATOMOWA

Materia, która nas otacza zbudowana jest z atomów. Chociaż są tak małe, a przestrzeń pomiędzy nimi jest wielką pustką, to procesy w nich i pomiędzy nimi zachodzące skutkują tym, co obserwujemy na co dzień. Dzięki odkryciom świata atomów stało się możliwe zbudowanie wielu urządzeń: lasery, telewizory plazmowe, mikroprocesory, czujniki ruchu, aparaty fotograficzne…

Świat atomowy jest niezwykle mały. Rozmiary pojedynczych atomów, to około 10-10m, a idąc głębiej dochodzimy do granicy 10-25m w przypadku najmniejszych cząstek, które udało nam się pomierzyć. I co jest charakterystyczne i wspólne dla tych niby odległych od siebie „światów”. Odległości pomiędzy obiektami kosmicznymi są ogromne, a pomiędzy nimi znajduje się przeogromna pustka. Identycznie jest w świecie atomów i cząstek, z których są zbudowane (oczywiście w odpowiedniej skali): odległości pomiędzy jądrami atomowymi są ogromne, a pomiędzy nimi krążą elektrony i znajduje się równie ogromna pustka.

cała lekcja do pobrania

Poprawiony: poniedziałek, 14 marca 2016 12:21
 
LABORATORIUM - PARALAKSA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
poniedziałek, 16 listopada 2015 00:00

LABORATORIUM FIZYCZNE
OBLICZANIE ODLEGŁOŚCI METODĄ PARALAKSY

Zjawisko paralaksy – pozorna zmiana położenia obserwowanego obiektu, wynikająca ze zmiany położenia miejsca obserwacji. W astronomii ma fundamentalne znaczenie poznawcze – bez niej nie mielibyśmy pojęcia o skali odległości we Wszechświecie. Wskutek ruchu orbitalnego Ziemi położenia gwiazd ulegają cyklicznym zmianom (tym większym, im mniejsza jest odległość gwiazdy). Dzięki znajomości paralaksy potrafimy obliczyć odległość obserwowanej gwiazdy od Ziemi.

Zjawisko paralaksy bezskutecznie próbowali zaobserwować starożytni. Niemożność jej dostrzeżenia była głównym powodem, że teoria heliocentryczna Kopernika długo nie mogła znaleźć naukowego uzasadnienia i przeważył pogląd o braku ruchu Ziemi i teorii geocentrycznej. Dopiero na początku XIX wieku zmierzono pierwsze paralaksy gwiazd i udowodniono, że to jednak Kopernik miał rację.

Pierwszych pomiarów dokonywano metodą wzrokową i nie przynosiło to oczekiwanych rezultatów. Zastosowanie lunety pozwoliło na udowodnienie teorii heliocentrycznej. Użycie fotografii spowodowało przełom w pomiarach, a kolejnym krokiem było wysłanie satelity, dzięki niemu znamy dziś paralaksy (i odległości) ponad 100000 gwiazd.

całe laboratorium do pobrania

Poprawiony: poniedziałek, 16 listopada 2015 17:52
 
KOSMOLOGIA I ASTRONOMIA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
niedziela, 15 listopada 2015 16:00

KOSMOLOGIA I ASTRONOMIA

Jeszcze sto lat temu uważano, że nasz cały Wszechświat, to tyle co możemy dostrzec, czyli nic więcej niż nasz Układ Słoneczny i to wszystko, co dzisiaj określamy mianem naszej galaktyki. Licząc z grubsza 100 miliardów gwiazd, niezliczone ilości planet wokół nich krążących i jakieś 100 tysięcy lat świetlnych, aby przebyć drogę od jednego końca do drugiego. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy!

cała lekcja do pobrania

Poprawiony: wtorek, 17 listopada 2015 20:16
 
GRAWITACJA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
niedziela, 15 listopada 2015 00:00

GRAWITACJA

To wszystko, co dzisiaj wiemy o naszym świecie miało swój początek, a właściwie dwa początki. Pierwszym była teoria grawitacji Isaaca Newtona, a drugim ogólna i szczególna teoria względności Alberta Einsteina. Dzięki teorii grawitacji Newtona odkryliśmy, jak działa wszechświat i pod koniec XIX wieku uczonym zaczęło wydawać się że już wszystko zrozumieli, i nic ciekawego ich nie może w nauce spotkać. Dzięki teorii względności okazało się, że nasz świat jest nieskończony i niepoznawalny, a jednak możliwy do matematycznego opisania.

cała lekcja do pobrania

Poprawiony: niedziela, 15 listopada 2015 17:06
 
GRAWITACJA 04 (satelity) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
wtorek, 03 listopada 2015 00:00

GRAWITACJA (Satelity)

Torem ruchu Ziemi wokół Słońca jest okrąg (w przybliżeniu), więc siłą utrzymującą Ziemię w tym ruchu jest siła też dośrodkowa. Z poprzednich rozważań wiemy również, że Ziemia i Słońce przyciągają się siłami grawitacyjnymi (Newton). Możemy więc te dwie siły: dośrodkową i grawitacyjną ze sobą powiązać. Równanie, które otrzymamy ma ogromne znaczenie w obliczeniach astronomicznych.

cała lekcja do pobrania

Poprawiony: wtorek, 03 listopada 2015 14:31
 
GRAWITACJA 03 (ruch po okręgu) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
niedziela, 25 października 2015 00:00

GRAWITACJA (Ruch po okręgu)

Gdy autobus wjeżdża na rondo pasażerowie czują, że jakaś siła spycha ich na zewnątrz łuku. Podobnie zachowują się wszystkie ciała, które poruszają się po zakrzywionych torach ruchu. Nawet jeśli nie działa na ciało żadna siła i porusza się ruchem jednostajnym, to zmienia się kierunek działania tej siły - i z tego powodu możemy mówić o przyspieszeniu i o sile. Mówimy wtedy o przyspieszeniu dośrodkowym i o sile dośrodkowej.

cała lekcja do pobrania

Poprawiony: niedziela, 25 października 2015 16:08
 
GRAWITACJA - Rzut swobodny - laboratorium PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
sobota, 17 października 2015 14:40

RZUTY – SWOBODNY SPADEK - LABORATORIUM

Laboratorium elektroniczne stara się symulować rzeczywistość. Komputerowe animacje i pomiary oddają w dość dokładny sposób doświadczenia przeprowadzone w warunkach prawdziwego laboratorium.

Pełny opis ćwiczenia do pobrania

Poprawiony: sobota, 17 października 2015 14:58
Więcej…
 
GRAWITACJA 02 (swobodny spadek ciał) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
niedziela, 11 października 2015 00:00

GRAWITACJA (Swobodny spadek ciał)

Podobny sposób myślenia, jak w przypadku ruchu planet, dotyczył również problemów ruchu ciał. Przez stulecia opierano się na obserwacjach. Obowiązywała teoria Arystotelesa, według której ciała uzyskują swoje naturalne położenie: lekkie ulatują do góry, a ciężkie spadają w dół. Im ciało cięższe, tym szybciej spada na ziemię.

cała lekcja do pobrania

Poprawiony: niedziela, 25 października 2015 16:03
 
Teoria względności dla humanistów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Libront Wacław   
wtorek, 06 października 2015 11:09

Świat zamieszkuje dwie grupy ludzi, które mają zupełnie odmienny stosunek do otaczających nas przedmiotów i problemów. Większość z nas nie zastanawia się zapewne, jak skonstruowany jest odkurzacz, tylko go po prostu używa i jest to zupełnie naturalne podejście. Istnieją jednak osoby, którym takie widzenie świata nie wystarcza – one muszą wiedzieć i rozumieć „dlaczego, ten przyrząd odkurza?".

Cały artykuł

Poprawiony: wtorek, 06 października 2015 11:22
 
« pierwszapoprzednia1234następnaostatnia »

Strona 1 z 4